Uklad: default;cID: 235;parentid: 107;parentid2: 88;parentid3: 1;
Źródło artezyjskie na Trasie Krainy Kanału Elbląskiego

Źródło artezyjskie na Trasie Krainy Kanału Elbląskiego

 

Na czym polega turystyczny sukces ścieżek rowerowych? Jedne przecież widać gołym okiem są chętnie odwiedzanie i użytkowane przez przyjezdnych, inne tylko (co wcale nie znaczy, że źle) przez mieszkańców okolicznych gmin. By osiągnąć sukces turystyczny oczywistym wydaje się, że powinny być wytyczone na urokliwych trasach, najlepiej łączących atrakcyjne turystycznie miejscowości lub przebiegające przez ciekawe miejsca i lokalne atrakcje.

Jedno z takich miejsc powstało w gminie Gronowo Elbląskie, gdzie postanowiono miejsce postoju i odpoczynku dla rowerzystów - zagospodarować w bardziej niż standardowy sposób - typu wiata, ławki i stół, stojaki na rowery. A mianowicie wykorzystano potencjał miejsca i tryskające na jego terenie źródło wody artezyjskiej - zrewitalizowano dziki teren, wraz z przebudowaniem instalacji wodnej studni artezyjskiej, wieńcząc jej klasyczną żeliwną pompą.

Ponadto usytuowana na Rowerowej Trasie Krainy Kanału Elbląskiego studnia przyczyniła się do uregulowania odpływu wody, co wpłynęło korzystnie na nawodnienie okolicznych terenów rolnych oraz poprawę estetyki otoczenia.

Przedsięwzięcie realizowane przez LGD Kanał Elbląski ma charakter innowacyjny, ujęcie wody ma charakter samowypływu, tzn. że woda wypływa pod działaniem naturalnego ciśnienia artezyjskiego – bez stosowania pomp, dzięki ciśnieniu hydrostatycznemu. Z racji unikalności projektu, przystanek stał się miejscem, w którym bezpośrednio można pokazać dzieciom i młodzieży jak korzystać z zasobów środowiska - dobre praktyki.

 

Kontakt do LGD realizującej projekt:
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski Lokalna Grupa Działania
ul. Jana Amosa Komeńskiego 40, 82-300 Elbląg,
tel. 55-239-49-61, 55-643-58-45, 602-516-830
e-mail: biuro@kanal-elblaski-lgd.pl

www.kanal-elblaski-lgd.pl

 

Zostań Partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Odwiedź portal KSOW – http://ksow.pl

 

 

Logowanie