Uklad: default;cID: 339;parentid: 115;parentid2: 88;parentid3: 1;
Zagospodarowanie wiatraka-koźlaka w Bukówcu Górnym na cele  kulturalne

Zagospodarowanie wiatraka-koźlaka w Bukówcu Górnym na cele kulturalne

Na ul. Wiatracznej w Bukówcu w powiecie leszczyńskim stoi od ponad 150 lat wiatrak. Stał on tam zanim ulica została tak nazwana. Lata świetności miał już dawno za sobą, a mimo tego rok do roku przyciągał wiele wycieczek szkolnych oraz turystów indywidualnych, spragnionych zobaczyć z bliska, jak wygląda typowy wielkopolski "koźlak". Wiatrak ten przewijał się też w wielu filmach i był bohaterem wielu zdjęć, które służyły edukacji dzieci i młodzieży.
Widząc w tym potencjał Stowarzyszenie Bukówczan MANU i Wielkopolska Kraina Lasów i Jezior - Lokalna Grupa Działania zdecydowały się na remont jego wnętrza, które do tej pory ze względów bezpieczeństwa nie mogło być użytkowane. Aktualnie jest już to możliwe i dodatkowo wnętrze wiatraka stało się muzeum starych rolniczych narzędzi pracy. Zainstalowano tam też monitory, na których wyświetlane są filmy, pokazujące jak z tych narzędzi kiedyś korzystano.
Odremontowano też położoną w pobliżu i równie wiekową Izbę Regionalną, w której najpierw przeprowadzono prace ratunkowe i porządkujące otoczenie, a potem konserwatorskie i wyposażeniowe. Od teraz stanowi to kompleks obiektów kulturalnych i turystycznych. Jak mówią członkowie stowarzyszenia i okoliczna ludność "Uratowane obiekty żyją na nowo".
Zagospodarowano też otoczenie wiatraka, stwarzając możliwość zorganizowania np. warsztatów pieczenia tradycyjnych "wychopków", "podpónków" czy klasycznego chleba w piecu chlebowym, krótko mówiąc dodatkowej atrakcji dla turystów.
Jeśli macie na swoich terenach podobne zabytkowe budowle, którym dano nowe życie i stwarzające lokalnej społeczności nowe możliwości, prosimy pochwalcie się w komentarzach, bo są to inicjatywy bardzo porządane.
#ELARD #LEADER #CLLD

Kontakt do LGD finansującej projekt:
Wielkopolska Lokalna Grupa Działania Kraina Lasów i Jezior
tel.65 529 61 03
e-mail: biuro@wlgd.org.pl
http://wlgd.org.pl/

 

 

Zostań Partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Odwiedź portal KSOW – http://ksow.pl

Logowanie