Uklad: default;cID: 292;parentid: 108;parentid2: 88;parentid3: 1;
Smaki Leśnej Krainy Górnego Śląska

Smaki Leśnej Krainy Górnego Śląska


Jak połączyć kultywowanie tradycji kulinarnych z dobrymi radami dotyczącymi zasad racjonalnego gospodarowania żywnością? To chyba dobry temat do przedświątecznych przemyśleń.
I warto tu przyjrzeć się jednemu z projektów Stowarzyszenie LGD "Leśna Kraina Górnego Śląska" , która zorganizowała konkurs kulinarny na lokalne potrawy. W ocenie dań istotnym elementem były jednak również praktyczne eko porady dotyczące, tego jak planować posiłki i je gotować, by nie marnować żywności?
Konkurs obejmował cztery kategorie: przystawka, danie główne, deser oraz dania dla dzieci. Pięcioosobowe jury, składające się ze znawców śląskiej kuchni, lokalnych tradycji i zwyczajów kulinarnych, wytypowało spośród nadesłanych zgłoszeń 24 najlepsze przepisy. Zwycięzcy zostali uhonorowani gadżetami kulinarnymi i produktami lokalnymi. Najcenniejszą nagrodą było chyba jednak wydanie książki zawierającej przepisy laureatów i ich eko porady. Powstałe w ramach projektu materiały i gadżety zostały rozdysponowane m.in. wśród restauracji z terenu LGD w ramach akcji marketingowej promującej lokalne tradycje kulinarne.
Ważnym aspektem była też aktywizacja społeczności lokalnej: restauratorów, Kół Gospodyń Wiejskich, kucharzy amatorów, miłośników lokalnej kuchni.
Integracja osób należących do tych grup, nastąpiła poprzez rozmowy o gotowaniu, spotkania, sięganie do dawnych ksiąg kucharskich, czy wspólne przeglądanie przepisów spisanych jeszcze rękami dawnych śląskich gospodyń.
W ramach projektu nagrano też kilka filmów z przepisami, które zamieszczono na YT grupy oraz w mobilnej aplikacji "ekomuzea"

Kontakt do LGD realizującej projekt:
Stowarzyszenie LGD Leśna Kraina Górnego Śląska
tel. 34 3735295
e-mail: biuro@lesnakrainalgd.pl

www: https://lesnakrainalgd.pl/

Zostań Partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Odwiedź portal KSOW – http://ksow.pl

Logowanie