Uklad: default;cID: 200;parentid: 106;parentid2: 88;parentid3: 1;
Ogrody deszczowe

Ogrody deszczowe

.Ogrody deszczowe, to w ostatnich czasach dość popularne inwestycje. Tak inwestycje, bo mają one na celu magazynowanie wody deszczowej, której w letnich okresach, w związku z coraz bardziej dotkliwymi suszami brakuje, a może być wykorzystywana właśnie wtedy do nawadniania roślinności, utrzymywania odpowiedniego mikroklimatu.
Ciekawym projektem pochwalić może się Lokalna Grupa Działania Gościnna Wielkopolska, która w ramach projektu „Błękitno-zielona infrastuktura dla łagodzenia zmian klimatu, wspiera bioróżnorodność i rozwój lokalny” na terenie działalności Grupy.
Mowa o ogrodzie deszczowym w Jutrosinie? Co ciekawe, w Jutrosinie staw deszczowy powstanie na bazie istniejącego zbiornika retencyjnego, przy ul. Mickiewicza, w sąsiedztwie tzw. ogrodu seniorów. Dzisiaj staw zbiera wodę z nawierzchni betonowej , jaka znajduje się wokół zbiornika. Po zmianach - będzie gromadził również deszczówkę z dachu budynku. Ale to nie wszystko, bo projektanci zaplanowali dodatkowo ścieżkę wokół stawu, rabaty, nasadzenia krzewów i bylin oraz niskich drzew, będących uzupełnieniem ogrodu seniora. Każda z roślim ma swoje zadanie, będą tam wierzby, które poradzą sobie z nadmiarem wody, niskie krzewy zatrzymujące wilgoć w okresach suchszych, jak również roślinność wodna, która gdy porośnie staw, nie pozwoli na szybkie odparowywanie zebranej wody. Do tego pojawią się ławki rekreacyjne i cała przestrzeń zostanie otwarta dla mieszkańców. Dzisiaj zbiornik otoczony jest nieestetycznym siatkowym płotem.
Podobne projekty, w ramach rewitalizacji istniejących starów LGD GW przeprowadziła już w Wymysłowie, Sułkowicach i Krobi. Zachęcamy do bliższego przyjrzenia się tym pomysłom.
Szczegółowy projekt wraz z kosztorysem znajdziecie pod tym linkiem.

Kontakt do LGD finansującej projekt:

Lokalna Grupa Działania Gościnna Wielkopolska
pl. Powstańców Wielkopolskich 43
63-830 Pępowo

tel. +(48) 65 573 63 00

e-mail: biuro(at)wielkopolskagoscinna.pl

www.goscinnawielkopolska.pl

Logowanie