Uklad: default;cID: 365;parentid: 118;parentid2: 88;parentid3: 1;
EKOLOGIA, REKREACJA, PROMOCJA, ZDROWIE. Rozwijanie postaw proekologicznych i prozdrowotnych poprzez utworzenie szlaków turystycznych, wymianę doświadczeń oraz promocję produktów lokalnych obszarów partnerskich LGD

EKOLOGIA, REKREACJA, PROMOCJA, ZDROWIE. Rozwijanie postaw proekologicznych i prozdrowotnych poprzez utworzenie szlaków turystycznych, wymianę doświadczeń oraz promocję produktów lokalnych obszarów partnerskich LGD

Lokalne Grupy Działania działające po sąsiedzku, często mierzą się z tymi samymi problemami, jak również mają podobny potencjał. Dlatego warto zwrócić uwagę na projekty współpracy jakie realizują.
Oto przykład takiej współpracy LGD EUROGALICJA oraz Stowarzyszenie LGD Stobrawski Zielony Szlak, która była odpowiedzią na pojawiające się na obydwu obszarach problemy zidentyfikowane w Lokalnych Strategiach Rozwoju. Natomiast ich wspólne działania przyczyniły się do realizacji celów spójnych dla obu podmiotów.
Ich projekt miał na celu podniesienie kapitału społecznego mieszkańców obszaru obydwu LGD, a także wykorzystanie potencjału lokalnego poprzez promocję produktów lokalnych i usług turystycznych, powstawanie infrastruktury i organizację wydarzeń promocyjnych i edukacyjnych.
W ramach projektu powstał ponad 90 km Miodowy Szlak Rowerowy, który przebiega przez gminy Sokołów Małopolski, Czarna, Głogów Małopolski, Trzebownisko i Krasne. Na jego trasie powstało 8 punktów postojowych oraz 5 pasiek pokazowych. Każdy z uli w pasiece jest pięknie rzeźbiony, a każda z pasiek została ogrodzona i specjalnie oznakowana. W punktach postojowych umieszczono także po dwie drewniane rzeźby, które nawiązują do tradycji i kultury danego obszaru oraz tematyki projektu współpracy.
Ponadto w każdej z pasiek odbyły się lekcje pokazowe dotyczące bartnictwa i znaczenia pszczół w przyrodzie. Przeprowadzono także warsztaty sadzenia roślin miododajnych we wszystkich 8 punktach postojowych.
Natomiast w ramach tego samego działania LGD Stobrawski Zielony Szlak utworzyła 15 szlaków turystycznych nawiązujących do mitów, legend, podań i opowiadań z ich obszaru działania (łącznie o długości 176,4 km).
Poza zadaniami infrastrukturalnymi w ramach realizacji projektu przeprowadzono także warsztaty kosmetyczne, kulinarne i rękodzielnicze.


Kontakt do LGD realizującej projekt:
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "EUROGALICJA"
tel. 535 579 744
e-mail: biuro@eurogalicja.org
www.eurogalicja.org

 

Zostań Partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Odwiedź portal KSOW – http://ksow.pl

 

Logowanie