Uklad: default;cID: 242;parentid: 107;parentid2: 88;parentid3: 1;
Budowa trasy megalitycznej-WROTA CZASU

Budowa trasy megalitycznej-WROTA CZASU

Dziś w ramach dobrych praktyk przykład jak tworzyć alternatywy dla turystów w rejonach w których głównymi atrakcjami są walory środowiskowe.

Z danych GUS wynika, że województwo zachodniopomorskie jest jednym z popularniejszych jeśli chodzi o liczbę odwiedzających turystów. Statystyka ta dotyczy głównie pasa Morza Bałtyckiego i dużych aglomeracji. Na obszarach pojezierzy natomiast ruch turystyczny jest zdecydowanie mniejszy. Nadal brakuje tu atrakcji turystycznych, które pozwolą być alternatywą na niepogodę. Projekt ten dedykowano także najmłodszym mieszkańcom województwa, aby lekcje historii były zdecydowanie ciekawsze niż tylko wiedza książkowa.

W związku z tym LGD Stowarzyszenie WIR - Wiejska Inicjatywa Rozwoju i Lider Pojezierza LGD podjęły się stworzenia innowacyjnej oferty turystyczno-dykatycznej, wykorzystującej dziedzictwo historyczne obszaru związane z budowlami megalitycznymi z epoki neolitu tj V-II tysiąclecie p.n.e.

W ramach projektu współpracy powstał skansen pochówków - (rekonstrukcja w skali 1:1 grobu megalitycznego z pochówkiem, dwóch kurhanów z epoki brązu, wiata z częścią przeznaczoną na ognisko), chaty, postaci ludzkich, sprzętu, narzędzi ludzi z okresu pucharków lejkowatch, prezentacja rekonstukcji artefaktów wydobytych podczas prac archeologicznych. Dodatkowo opracowano i zamieszczono w aplikacji trasę rowerową dł. 57 km, która wiedzie po zachowanych cmentarzyskach z tego okresu, usytuowanych w najbliższej okolicy.


Kontakt do LGD finrealizujacej projekt:
Stowarzyszenie „WIR” – Wiejska Inicjatywa Rozwoju
ul. Śląska 9
73-110 Stargard
tel. 91 578 43 78
e-mail: wir-lgd@wp.pl

www.wir-lgd.org.pl

 

Zostań Partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Odwiedź portal KSOW – http://ksow.pl

 

Logowanie