Uklad: default;cID: 285;parentid: 107;parentid2: 88;parentid3: 1;
Eko-Chatka

Eko-Chatka

Wzmacnianie świadomości ekologicznej mieszkańców wsi, to bardzo ważny temat.
Stowarzyszenie Niedamirów - Wioska Cudów - Wioska Cudów przy wsparciu LGD Kwiat Lnu Lnu, zorganizowało szereg warsztatów, prelekcji i spotkań z mieszkańcami. Zaczęto od bardzo prozaicznej rzeczy - zaproszono mieszkańców na wspólne spacery po najbliższej okolicy. Znając bowiem i lubiąc ją, łatwiej wzbudzić odpowiedzialność za wspólną przestrzeń.
Następnie zorganizowano praktyczne szkolenia dotyczące remontów domów z wykorzystaniem ekologicznych rozwiązań oraz z konkretnymi wskazówkami, np. co robić z odpadami po remoncie. Poruszono temat instalacji odnawialnych źródeł energii, a zwieńczeniem projektu była wspólna praca, coś co też mocno zaciska więzi.
Finalnie uczestnicy zbudowali z glinianych cegieł i słomy wiejski przystanek, ozdobili go natomiast naturalnymi farbami, które nauczyli się tworzyć na warsztatach. Na przystanku zamontowano panele fotowoltaiczne. Nie jest to jednak zwykły przystanek. Jego wnętrze kryje "otwartą biblioteczkę", ściany zdobią treści związane z przyrodą Karkonoszy, a zamontowane w nim czerwone krzesło, jest tym na którym przesiadywała goszcząc w Niedamirowie podczas “Parady – Domu Trzech Kultur - noblistka Olga Tokarczuk.
Celem projektu było pobudzenie, wzmocnienie aktywności i integracji oraz zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców poprzez udział w warsztatach i wydarzeniach realizowanych w ramach projektów grantowych. Jak widać cel został osiągnięty.

Kontakt do LGD finansującej projekt:
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Kwiat Lnu
tel. 75 741 18 04
e-mail biuro@kwiatlnu.eu

http://kwiatlnu.eu/

Zostań Partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Odwiedź portal KSOW – http://ksow.pl

 

Logowanie